Licznik odwiedzin
Dzisiaj23
Wczoraj14
Wizyt w tygodniu298
Wizyt w miesiącu421
Wizyt ogółem86004
Powered by Kubik-Rubik.de

Spotkanie studentów

Spotkanie studentów

Na zaproszenie Prezesa UTW w Sokółce, Elżbiety Szarkowskiej, w dniach 28-29.05.br. gościła w naszym mieście delegacja Polskiego UTW z Solecznik na Litwie.

Jego założycielem i Prezesem jest pan Antoni Jankowski, a członkami emerytowani przedstawiciele różnych zawodów, m.in. nauczyciele, lekarze, ekonomiści i inni.

Wszyscy są Polakami i bardzo mocno podkreślają fakt, że ich uniwersytet ma w nazwie słowo „polski”.

Przyjechali, by poznać formy pracy sokólskiego uniwersytetu, skorzystać z naszych doświadczeń i ewent. przenieść je do swego stowarzyszenia działającego dopiero od pół roku.

Spotkania z Rodakami z Litwy przebiegały w serdecznej, przyjaznej atmosferze i dostarczyły obu stronom wielu wrażeń.  Nas szczególnie wzruszała pielęgnowana przez nich polskość, wierność Macierzy, polskiej mowie, wierze Ojców, szeroko pojętej tradycji…

Goście zwiedzili sokólskie Muzeum, meczet oraz cmentarz w Bohonikach, uczestniczyli we Mszy św. w kościele pw. św.Antoniego oraz w przepięknym koncercie chóru z Lidy (na Białorusi), który na zaproszenie Dyrekcji Sokólskiego Ośrodka Kultury w dniu 29.05. br. wystąpił w kawiarni „Lira”.

W sobotę Polacy z Litwy spotkali się z przedstawicielami UTW-u w Sokółce – była wymiana doświadczeń, wspólne śpiewy i długie „wieczorne Polaków rozmowy”. Spotkanie to zaszczycił swoją obecnością V-cemarszałek Województwa Podlaskiego – Pan Mieczysław Baszko.

W niedzielę natomiast studenci obu uniwersytetów wysłuchali interesującego wykładu Pana Antoniego Jankowskiego na temat historii szkolnictwa polskiego na Litwie.

Odjeżdżając goście dziękowali nam za zaproszenie i serdeczne przyjęcie, my im – za przyjazd, za wzruszenia, za wspólnie spędzony czas. Wierzymy, że spotkanie nie było przypadkowe, bo jak powiedział ks. Jan Twardowski „Każde spotkanie z drugim człowiekiem jest przygotowane przez Pana Boga. I zawsze jest jakiś ciąg dalszy, który okazuje się ważny.”

Jesteśmy przekonani, że nawiązana przyjazna znajomość zaowocuje. Dzisiaj nie wiadomo jeszcze – jak i kiedy. Najpiękniejszych chwil w życiu nie da się zaplanować. Ale zdarzą się one  - na pewno!

                                                                                                                                                      Leonardę Szubzda

 

Zdjęcia umieszczono Galerii zdjęć 2011

 

Słodka tajemnica herbaty, czyli jak zrobić słodki prezent

Spotkanie przy herbatce

 

Tytuł wykładu „ Słodka tajemnica herbaty, czyli jak zrobić słodki prezent” przyciągnął do kawiarni „ Lira” sporo słuchaczy. Jak cennym i zdrowym napojem jest herbata przekonywała słuchaczy UTW w swoim wykładzie pani Katarzyna Kochańska , właścicielka jednej z najlepszych herbaciarni w Warszawie, wiedząca o herbacie prawie wszystko.

Legenda mówi, że wszystko zaczęło się 2737r. p.n.e. w Chinach. Otóż cesarz Szen-Nung, zajmujący się m.in. zielarstwem, wypoczywał pod krzewem herbaty. W imbryku miał  swoją ulubioną przegotowaną wodę, bo tylko taką pijał. Traf chciał, że tego dnia wiał wiatr i strącił listki krzewu do imbryka. Napar z listków herbacianych cesarza oczarował.

Tyle legenda. A jak było naprawdę nikt nie wie. Pierwsze pisemne wzmianki o tym napoju pochodzą z III w. p.n.e. Początkowo rosnący w naturze krzew dawał liście, których napar traktowano jako lek. Dopiero w III w. n.e. rolnicy zaczęli sadzić krzewy herbaciane na swoich poletkach i powoli rozwinęło się także suszenie liści i całe przetwórstwo, trwające po dziś dzień. Największe uprawy i kraje z tradycjami to Chiny, Indie , Cejlon.   W 803r n.e. herbata trafiła do Japonii, w której ceremoniał  parzenia do dzisiaj można podziwiać. W Europie napój ten zadomowił się dopiero w XVII wieku. Początkowo, ze względu na wysoką cenę, był napojem bogatych ludzi. Dopiero działania Sir. Thomasa Liptona pozwoliły na jego szerszą  dostępność. W Polsce picie herbaty rozpowszechniło się dopiero w XIX wieku, w czasie zaborów, za sprawą Rosjan. Obecnie w rankingu krajów pijących herbatę zajmujemy piąte miejsce.

W czasie wykładu można było poznać  herbaciane abc, jak i wiele aspektów samego parzenia. Okazało się, że najistotniejsza w parzeniu herbaty jest jakość wody i temperatura. Otrzymaliśmy konkretne wskazówki. Wodę doprowadzamy do temperatury wrzenia i nigdy nie gotujemy!, aby nie utraciła zawartego w sobie tlenu. Nigdy też nie należy używać wody raz przegotowanej! do ponownego parzenia. Istotny jest też czas parzenia. Herbatę pobudzającą parzymy od 3 do 5 minut, dłuższe parzenie powoduje wyzwalanie składników uspakajających.

Pani  Katarzyna w sposób bardzo obrazowy, przy okazji częstując, mówiła również o jakości liści herbacianych, różnych rodzajach herbat i naturalnych dodatkach wzbogacających jej właściwości zdrowotne. O tym wszystkim mogło się dowiedzieć przeszło 50 osób, których ten temat zaciekawił. Na pewno skorzystają one z wielu rad i zaproszą gości na przysłowiową  angielską - five o”clock.

 

I.W.

 

Aktualności

Aktualności:

Dnia 29.05.2011r w Sali Kina Sokół o godz. 14.30 odbędzie się wykład na temat:,, Historia oświaty polskiej na Wileńszczyźnie”

Wykład wygłosi Pan Antoni Jankowski z Solecznik na Litwie

zapraszamy

UTW rozpoczął realizacje projektu : ,, Profilaktyka poprzez aktywność fizyczna i działania prozdrowotne wśród seniorów”

dofinansowanego przez Gminę Sokółka

W ramach realizacji projektu planowane są do wakacji  działania;

*dofinansowanie masaży , gimnastyki i nordic walkingu

* zakup karnetów na basen od 1 czerwca 2011 roku do 31.12.2011- 30 wejść

* wycieczka do Druskiennik 14. 06. 2011

Na masaże i nornic walking można umawiać się pod numerami telefonu:

603 603 798- rehabilitant Łukasz Burak

505 466 550 – rehabilitantka Joanna Olchanowska

* Wykład na zakończenie semestru jest planowany na dzień

19 czerwca 2011 roku (niedziela )